Všečínské shromáždění lidových zástupců (VSLZ) v pátek podle očekávání schválilo program pro povzbuzení ekonomiky v přepočtu za téměř 11 bilionů korun a také čínský státní rozpočet. VSLZ je nejvyšším orgánem státní moci a zákonodárným sborem s téměř třemi tisícovkami členů.

Řada detailů ze stimulačního balíčku však zůstává nejasná. Podle agentury DPA mnoho delegátů se při jeho prosazování dožadovalo větší průhlednosti. Čínský premiér Wen Ťia-pao na závěrečné tiskové konferenci zdůraznil, že v případě nutnosti je jeho vláda připravena přijmout další ekonomická stimulační opatření.

Premiér: Důvěra je důležitější

Podle Wena má vláda dostatek zdrojů, aby v případě potřeby přijala další stimulační ekonomická opatření, ale k překonání hospodářských potíží jak v jeho zemi, tak ve světě nutná důvěra. "Důvěra je důležitější než zlato či peníze. Nejprve potřebujeme velmi hlubokou důvěru. Jen když budeme mít důvěru, můžeme mít odvahu a sílu, a jen když budeme mít odvahu a sílu, můžeme překonat potíže," prohlásil premiér.

Čínský rozpočet předpokládá nárůst výdajů na zbrojení o 14,9 procenta. Peking vyčlenil pro vnitřní bezpečnost státu téměř o třetinu více peněz než v loňském roce. Země také dosáhne nejvyššího deficitu v historii lidové republiky. Pro rozpočet hlasovalo 2 440 delegátů, proti jich bylo 315 a 124 osob se hlasování zdrželo. Pro plán rozvoje země hlasovalo 2 669 členů shromáždění z celkového počtu 2 987 delegátů.

Vláda si klade za cíl zvýšit roční růst o osm procent, a chce proto podnítit spotřebu a zvýšit spotřebitelskou poptávku. Komunistická strana se podle pozorovatelů obává, že pokud by byl roční růst nižší, nastala by sociální nestabilita. VSLZ se schází každoročně, přijímá zákony a ústavní dodatky, schvaluje rozpočet, volí hlavu státu a jmenuje vládu s předsedou.